Nyheter

Tävlingar 2015

Under det kommande året har vi planerat för 12 klubbtävlingstillfällen. Utöver det kommer sektionen arrangera 2 externa tävlingar i PPC samt ihop med Malmö PK arrangera Kretsfält 7. Föreningen MSG kommer också att utlysa en klubbtävling i alla klubbens olika grenar. Mer info om den kommer på hemsidan.

Klubbens verksamhet bygger på ideella insatser. För att vi skall kunna genomföra aktiviteter i klubben måste därför alla hjälpa till. Hör av dig om vilka aktiviteter du kan hjälpa till med. Är man inte så erfaren finns det alltid någon mer erfaren som kan stötta en. Samtliga tomma skjutledarpass behöver fyllas. Till kretsfält 7 behöver vi många insatser så boka in den i kalendern redan nu.

Du finner tävlingsschemat här samt under "Tävlingsresultat"

Bilagor:
FilnamnBeskrivning
Download this file (skjutprogramPistol2015.pdf)skjutprogramPistol2015.pdf 
2018-08-28
Lördag den 24 november samt söndagen den 25 november är det inplanerat Kretsfält 7 hos oss på Malmö Skyttegille. Detaljerna omkring detta återkommande...
2018-07-03
Nu under Juli månad har vi ett något inskränkt schema för de skjutledda träningspassen - endast skjutledarledda träningspass under lördagar för er som...
2018-04-14
Rikstävlingen i Precision Hemortens Banor 2018 Årets upplaga kommer att avhållas vid tre olika tillfällen så att ni kan skjuta i olika vapengrupper m.m....
2018-02-18
Bifogat finner ni tillgängliga handlingan inför pistolsektionens årsmöte 2018.
2018-01-10
    Inom Skyttesporten finns det en enorm uppsjö av olika årsmärken, förtjänsttecken m.m. Märkesvandringen inleds med Bronsmärket, Silvermärket...